DPH a daň z příjmu u investičních kovů

čnb mince

Investice do drahých kovů jsou populárním způsobem ochrany majetku před inflací a ekonomickými nejistotami. Při nákupu zlatých a stříbrných mincí je ale důležité rozumět daňovým pravidlům, zejména pokud dani z přidané hodnoty (DPH) a dani z příjmu.
 

Zlato a DPH

Zlaté investiční mince a slitky jsou v Evropské unii osvobozeny od DPH. Podle směrnice EU 2006/112/ES je investiční zlato osvobozeno od DPH ve všech členských zemích EU, pokud splňuje následující parametry:

  • Mince 
    • Ryzost alespoň 900/1000 Au
    • Byly vyraženy po roce 1800
    • V zemi svého původu jsou zákonným platidlem
    • Jsou obvykle prodávány za cenu, která nepřevyšuje tržní hodnotu jejich zlatého obsahu o více než 80 %
  • Slitky
    • Musí mít vlastní sériové číslo
    • Ryzost alespoň 995/1000 Au
    • Označení výrobce, ryzosti a hmotnosti

To znamená, že pokud si koupíte investiční zlato, není k ceně připočítáno DPH. Mezi uznané investiční zlato podle seznamu, který každoročně zveřejňuje Evropská komise například patří: Zlaté mince ČNB, Wiener Philharmoniker s zlaté slitky Argor Heraeus SAMünze ÖsterreichPAMP či Royal Mint

Stříbro a DPH

Oproti zlatým mincím podléhají stříbrné investiční mince standardní sazbě DPH, která v České republice činí 21 %. Pokud tedy nakupujete nové stříbrné mince od tuzemských prodejců, musí cena obsahovat DPH.

Při nákup historických mincí mohou prodejci uplatnit zvláštní režim pro použité zboží, sběratelskými předměty a starožitnosti. V takovém případě je DPH vypočtena z rozdílu mezi nákupní a prodejní cenou, což snižuje celkovou daňovou zátěž, dle §90 zákona č. 235/2004 Sb..

Zlatá mince

DPH při nákupu ze zahraničí

Mnoho investorů hledá možnosti, jak nakoupit stříbrné mince s nižší daňovou zátěží, a proto se obrací na zahraniční prodejce. Nicméně DPH na stříbro je v okolních zemích podobná, což znamená, že se nákup v zahraničí obvykle nevyplatí díky vyšší ceně dopravy.

 

Daň z příjmu

Pokud fyzická osoba prodá investiční zlato nebo stříbro se ziskem, je tento příjem v České republice osvobozen od daně z příjmu, pokud mezi nákupem a prodejem uplynula doba delší než 5 let.

Pokud investor prodá drahé kovy před uplynutím této lhůty, musí zahrnout zisk do svého daňového přiznání