Zhodnocení stříbrné mince 200 Kč Dana Zátopková, Emil Zátopek 2022 proof

Zátopek

Ani čerstvým emisím se nedaří špatně. Tato leštěná mince pomalu roste a svým majitelům určitě dělá radost. Sám mám ve své sbírce 4 exempláře. Jeden pro sebe a zbylé pro spekulativní růst a pozdější prodej. Chcete začít také? Mrkněte na naše předplatné 200Kč stříbrných mincí. ČNB obvykle vydává 4 dvoustovky ročně.

Detail mince v eshopu | Předplatné nových mincí

 

200 Kč Dana Zátopková, Emil Zátopek 2022 proof

Stříbrná mince České národní banky s nominální hodnotou 200 Kč, vydaná v roce 2022, vzdává hold dvěma legendárním českým sportovcům, Daně Zátopkové a Emilu Zátopkovi. Mince je vyražena v kvalitě proof, což znamená, že má vysoce lesklý povrch s matnými detaily. Dana Zátopková byla olympijská vítězka v hodu oštěpem, zatímco Emil Zátopek proslul jako čtyřnásobný olympijský vítěz v běhu na dlouhé tratě. Mince připomíná jejich mimořádné sportovní úspěchy, které přinesly slávu Československu, a zachycuje jejich ikonické postavy. Vyrobena ze stříbra o ryzosti 925/1000, je nejen vzácným sběratelským kouskem, ale i symbolem českého sportovního dědictví.

Emil Zátopek a Dana Zátopková patří k nejvýznamnějším osobnostem československého sportu. Oba byli nejen úspěšní sportovci, kteří dosáhli vrcholových výkonů na mezinárodní scéně, ale také manželský pár, jehož životní příběh je inspirací pro generace. Zatímco Emil Zátopek dosáhl legendárního statusu v běhu na dlouhé tratě, Dana Zátopková excelovala v hodu oštěpem. Jejich společná sportovní kariéra a osobní život jsou protkány momenty triumfů i výzev, které z nich učinily neoddělitelné postavy československé sportovní historie.

Emil Zátopek – „Česká lokomotiva“

Emil Zátopek se narodil 19. září 1922 ve Zlíně. Byl československý atlet specializující se na běh na dlouhé tratě a jedním z nejúspěšnějších olympioniků všech dob. Jeho kariéra byla charakteristická nejen pro mimořádné fyzické výkony, ale i pro jeho inovativní tréninkové metody a vytrvalost. Zátopek začal s běháním relativně pozdě – až ve svých dvaceti letech – když pracoval ve Zlíně jako chemik pro Baťovy závody. Jeho talent se však rychle projevil a během několika let se stal jedním z nejlepších vytrvalců na světě.

Emil Zátopek je nejvíce známý svou neuvěřitelnou výkonností na Letních olympijských hrách v Helsinkách v roce 1952, kdy získal tři zlaté medaile. Zvítězil v běhu na 5 000 metrů, 10 000 metrů a v maratonu, který běžel poprvé v životě. Tento výkon, kdy dokázal zvítězit ve třech nejnáročnějších disciplínách na jedněch hrách, z něj udělal sportovní legendu a získal přezdívku „Česká lokomotiva“ díky svému charakteristickému běžeckému stylu a úsilí, které vkládal do každého kroku.

Kromě olympijských triumfů získal Zátopek také čtyři zlaté medaile na mistrovstvích Evropy a během své kariéry vytvořil několik světových rekordů na různých tratích. Svůj úspěch přisuzoval nejen přirozenému talentu, ale i extrémnímu tréninku, který zahrnoval například běhání ve vojenských botách nebo v zimě ve sněhu. Jeho oddanost sportu a inovativní přístup k tréninku inspiroval mnoho dalších běžců po celém světě.

Dana Zátopková – Olympijská vítězka v hodu oštěpem

Dana Zátopková, rozená Ingrová, se narodila 19. září 1922 (stejně jako její manžel Emil Zátopek) v Karviné. Byla československá atletka, specializující se na hod oštěpem, a jednou z nejlepších oštěpařek své doby. Dana začala s atletikou již v mládí, ale svůj talent objevila až později, podobně jako Emil. V roce 1946 začala závodit na národní úrovni a brzy se prosadila i mezinárodně.

Největšího úspěchu dosáhla na olympijských hrách v Helsinkách v roce 1952, kde získala zlatou medaili v hodu oštěpem. Tento úspěch je o to výjimečnější, že jej dosáhla ve stejný rok, kdy její manžel Emil získal své tři zlaté medaile. Tím se manželský pár stal jedním z nejúspěšnějších v historii olympijských her.

Dana Zátopková byla nejen olympijská vítězka, ale také několikanásobná mistryně Evropy. Její kariéra trvala více než dvě desetiletí, během nichž vytvořila několik světových rekordů. I po ukončení aktivní kariéry zůstala aktivní v československém sportovním hnutí, pracovala jako trenérka a byla mentorkou mnoha mladých atletů. Její přístup k životu, odhodlání a nadšení pro sport inspirovaly generace sportovců i obyčejných lidí.

Společný život

Emil a Dana Zátopkovi se vzali v roce 1948 a jejich manželství trvalo až do Emilovy smrti v roce 2000. Během svého života tvořili silný a inspirativní pár, který sdílel nejen sportovní úspěchy, ale také vzájemnou podporu v těžkých chvílích. Emil byl známý svým neúnavným tréninkovým nasazením a Danina podpora mu v jeho kariéře velmi pomáhala. Oba sportovci se navzájem motivovali a sdíleli podobný přístup k životu, který se vyznačoval odhodláním, pracovitostí a pokorou.

I po skončení jejich sportovních kariér zůstali aktivními členy československého sportovního světa. Emil se věnoval práci ve sportovních organizacích, zatímco Dana působila jako trenérka a poradkyně mladých atletů. Jejich společná láska k atletice a vzájemná podpora z nich činila výjimečný pár, který byl obdivován nejen v Československu, ale i v zahraničí.

Odkaz

Emil a Dana Zátopkovi zanechali hluboký odkaz nejen v československém, ale i světovém sportu. Emilova neuvěřitelná vytrvalost a odhodlání z něj učinily jednoho z největších atletů všech dob. Jeho inovativní tréninkové metody, včetně intervalového tréninku, jsou dodnes používány mnoha sportovci. Dana zase inspirovala svou vytrvalostí a schopností dosáhnout úspěchu i v pozdějším věku. Společně ztělesňovali ideál sportovního ducha – odhodlání, pracovitost, respekt k soupeřům a lásku k pohybu.

V roce 2000 byl Emil Zátopek za své sportovní úspěchy a přínos pro atletiku posmrtně zařazen do Mezinárodní atletické síně slávy. Dana Zátopková, která zemřela v roce 2020 ve věku 97 let, zůstává v paměti nejen jako vynikající oštěpařka, ale také jako inspirativní osobnost českého sportu.

Příběh Zátopkových je připomínkou toho, že úspěch není jen o talentu, ale i o tvrdé práci, vytrvalosti a vzájemné podpoře. Dnes jsou vzpomínáni nejen jako legendy sportu, ale také jako lidé, kteří svou láskou ke sportu a jeden k druhému inspirovali svět.