Zhodnocení stříbrné mince 200 Kč Narození Jean-Baptista Gasparda Deburaua 1996 standard (B.K.)

Narození Jean-Baptista Gasparda Deburaua 1996 standard

Koupit 10ks mincí v roce 1996 stálo 3600kč, nyní by měly hodnotu 7500 - 9500kč. Škoda, že nás na škole nikdo neučil, že i malá investice má smysl. Jedna či dvě by se v mé sbírce vyjímaly.

Detail mince v eshopu | Předplatné nových mincí

 

200 Kč Narození Jean-Baptista Gasparda Deburaua 1996 standard (B.K.)

Stříbrná mince České národní banky s nominální hodnotou 200 Kč, vydaná v roce 1996, je věnována 200. výročí narození Jeana-Baptista Gasparda Deburaua, slavného francouzského mima s českými kořeny. Mince je ražena v provedení "standard" z ryzího stříbra (Ag 0,925) a váží 13 gramů. Na lícní straně mince je vyobrazen portrét Deburaua v roli Pierota, kterou proslavil v pařížském divadle Funambules, a doplněn je nápisem připomínajícím výročí jeho narození. Na rubové straně se nachází tradiční státní znak České republiky a nominální hodnota mince. Tato mince je nejen poctou významnému umělci, ale také cenným sběratelským předmětem, který připomíná kulturní a historické vazby mezi Českou republikou a Francií.

Jean-Baptiste Gaspard Deburau (1796–1846) byl jedním z nejvýznamnějších a nejvlivnějších mimů v historii divadla. Narodil se 31. července 1796 v Kolíně, v tehdejším Rakouském císařství, jako Jan Kašpar Dvořák. Jeho životní cesta ho však zavedla až do Paříže, kde se stal klíčovou postavou francouzské pantomimy a vdechl nový život postavě Pierota – melancholického, zasněného a němého klauna, který se stal jeho nejslavnější rolí.

Raný život a cesta do Paříže

Jean-Baptiste Gaspard Deburau pocházel z kočovné herecké rodiny. Jeho otec Filip Dvořák byl Čech a matka byla Francouzka. Již od dětství putoval se svou rodinou po různých městech Evropy, kde vystupovali na trzích a jarmarcích. Rodinný život plný divadla a cestování ho brzy přivedl k umění pantomimy, ve kterém se začal zdokonalovat.

V roce 1816 se rodina Dvořákových usadila v Paříži, kde Jean-Baptiste našel své nové jméno – Deburau. Zde začal pracovat v divadle Funambules na bulváru du Temple, které bylo známé svými akrobatickými a pantomimickými představeními. Právě v tomto divadle dostal příležitost hrát roli Pierota, která se mu stala osudovou.

Deburau a Pierot: Zrození legendy

Jean-Baptiste Deburau zcela přetvořil a oživil postavu Pierota, tradičního komediálního charakteru z italské Commedia dell'arte. Deburau mu vdechl nový život jako tragikomické postavě – němému klaunovi s bílým obličejem a výraznými černými očima, který v sobě kombinoval prvky melancholie, romantiky, ale i komiky a naivity. Pod jeho vedením se Pierot stal ztělesněním lidských emocí, touhy a trápení, což silně rezonovalo s tehdejším romantickým publikem.

Jeho vystoupení v divadle Funambules se stala nesmírně populární. Deburauovo mistrovství spočívalo v jeho schopnosti vyjádřit širokou škálu lidských emocí pouze prostřednictvím gest, pohybu a mimiky, což bylo v tehdejší době zcela revoluční. Jeho Pierot se stal kultovní postavou a přitahoval diváky všech společenských vrstev – od obyčejných občanů až po intelektuály a umělce.

Umělecký vliv a odkaz

Deburauovo umění mělo obrovský vliv na vývoj moderní pantomimy. Inspiraci z jeho vystoupení čerpali nejen jeho současníci, ale také následující generace umělců. Například slavný francouzský herec a mim Marcel Marceau se otevřeně přihlásil k tomu, že jeho postava Bipa je silně ovlivněna Deburauovým Pierotem.

Jean-Baptiste Deburau byl také inspirací pro literární a umělecké dílo. Francouzský dramatik Théophile Gautier mu věnoval několik esejí, ve kterých ho vychvaloval jako geniálního umělce. Stejně tak byl inspirací pro filmové zpracování v podání Marcela Carného v legendárním francouzském filmu "Děti ráje" (1945), kde postava Deburaua a jeho Pierota hrají klíčovou roli.

Osobní život a smrt

Deburau byl známý svým introvertním a uzavřeným charakterem. Přestože na jevišti exceloval v roli Pierota, v soukromí byl velmi tichý a nenápadný. O jeho osobním životě se dochovalo jen málo informací, ačkoliv se ví, že byl dvakrát ženatý a měl několik dětí. V roce 1836 byl bohužel zapleten do incidentu, kdy v sebeobraně zabil nezdvořilého diváka, což mělo dopad na jeho kariéru a pověst.

Jean-Baptiste Gaspard Deburau zemřel 17. června 1846 v Paříži ve věku 49 let. I po jeho smrti však jeho odkaz přetrvává a jeho jméno je stále spojováno s uměním pantomimy. Deburau je pohřben na pařížském hřbitově Père Lachaise, kde jeho hrob pravidelně navštěvují obdivovatelé jeho umění.

Dědictví a význam Deburaua pro českou kulturu

Ačkoli se Deburau proslavil především ve Francii, jeho české kořeny jsou neoddělitelnou součástí jeho identity. Česká republika na něj nezapomíná a připomíná si jeho přínos pro světovou kulturu. V roce 1996 vydala Česká národní banka stříbrnou pamětní minci s nominální hodnotou 200 Kč, která byla věnována 200. výročí jeho narození, jako poctu jeho životu a dílu.

Deburauova schopnost přeměnit pantomimu na jedinečný a univerzální jazyk emocí a jeho zásadní vliv na vývoj tohoto umění z něj činí nejen významnou postavu francouzské, ale i evropské a světové kulturní historie. Jean-Baptiste Gaspard Deburau zůstává symbolem spojení české a francouzské kultury, a jeho příběh nadále inspiruje nové generace umělců po celém světě.