Stříbrná mince 200 Kč Bitvy u Slavkova (bitva tří císařů) 2005 proof

Česká národní banka vydává stříbrnou minci s nominální hodnotou 200 Kč, raženou v leště kvalitě proof, na počest 200. výročí bitvy u Slavkova.

Položka byla vyprodána…
Dostupnost Vyprodáno
2 000 Kč
Stříbrná mince 200 Kč Bitvy u Slavkova (bitva tří císařů) 2005 proof
Diskrétní doručení
Diskrétní doručení
pojištěné a neoznačené zásilky
Garance výkupu
Garance výkupu
co prodáme, umíme i vykoupit
Extra nízké ceny
Extra nízké ceny
nových emisí ČNB (rezervace)
Spokojení zákazníci
Zákazník na prvním místě
stovky spokojených zákazníků

Stříbrná mince 200 Kč Bitvy u Slavkova (bitva tří císařů) 2005 proof

Motiv mince

Bitva u Slavkova, známá také jako Bitva tří císařů, se odehrála 2. prosince 1805 a představuje jedno z nejvýznamnějších střetnutí napoleonských válek. Na bojišti poblíž moravského města Slavkov se utkala francouzská armáda vedená císařem Napoleonem Bonapartem s koaličními silami Rakouska a Ruska, v jejichž čele stáli císař František I. a car Alexandr I. Napoleonova brilantní strategie a jeho schopnost využít terénní výhody vedly k drtivému vítězství Francouzů. Bitva, ve které Francouzi nasadili kolem 73 000 vojáků proti přibližně 85 000 spojeneckým vojákům, skončila katastrofou pro koalici, která ztratila přes 36 000 mužů, zatímco francouzské ztráty byly relativně malé.

Vítězství u Slavkova mělo dalekosáhlé důsledky pro geopolitickou situaci v Evropě. Výsledkem bitvy bylo nejen uzavření Prešpurského míru (dnešní Bratislava) mezi Francií a Rakouskem, který znamenal konec třetí koalice proti Napoleonovi, ale také potvrzení Napoleonovy dominance na kontinentu. Rakousko bylo nuceno odstoupit území a zaplatit vysoké reparace, zatímco Rusko se stáhlo z bojiště a dočasně ustoupilo z aktivní politiky proti Napoleonovi. Bitva u Slavkova je často uváděna jako ukázka Napoleonova vojenského génia a jeho schopnosti využít taktickou převahu k dosažení rozhodujících vítězství.

 

Popis mince

V levé a spodní části mezikruží je na lícní straně dvousetkoruny umístěn v neuzavřeném opisu název státu "ČESKÁ REPUBLIKA", v horní části mezikruží je označení nominální hodnoty mince se zkratkou peněžní jednotky "200 Kč" a vpravo od něj značka mincovny. Jednotlivé texty jsou z obou stran ohraničeny tečkami. Ve středu dvousetkoruny jsou umístěna heraldická zvířata ze státního znaku České republiky ve štítech (moravská orlice vlevo, český lev nahoře uprostřed, slezská orlice vpravo pod ním), které částečně přesahují na mezikruží, a Mohyla míru. Na rubu mince je v horní části mezikruží opis "SLAVKOV AUSTERLITZ", ve spodní části letopočty "1805" a "2005". Podobně jako na lícní straně jsou letopočty ohraničeny tečkami, tečka je i mezi slovy názvu místa bitvy. Ve středu dvousetkoruny jsou na pozadí dobové mapy bojiště umístěny znaky tří císařů (zleva znak francouzského císaře Napoleona, znak rakouského císaře Františka I., znak ruského cara Alexandra I.) ve stejným štítech jako heraldická zvířata na líci. Štíty se znaky rovněž částečně přesahují na mezikruží. Při horním okraji středu dvousetkoruny jsou iniciály autora výtvarného návrhu.

 

Certifikát mince

Ke každé minci se zdarma přikládá tzv. katalogová karta pohlednicového formátu, zhotovená na polokartónu modrošedé barvy. Mince je vyobrazena stříbrně s plastickým reliéfem, technikou tzv. suché pečeti.

 

Rezervace nových emisí ČNB

Získejte možnost pořídit mince z nadcházejících emisí ČNB za mimořádně nízkou cenu

  • Stříbrné mince: cena ČNB +5%
  • Zlaté mince: cena ČNB +3%
Bez kauce & bez závazků. Staňte se členem našeho exklusivního klubu sběratelů a nechte vaše starosti s hlídáním nových emisí na nás. V Zlatnicek.cz vše pohlídáme. Přehled rezervací.

 

Doplňkové parametry

Kategorie: 200 Kč Stříbrné mince - emise 2001–2005
Kvalita provedení: Proof
Nominální hodnota: 200
Materiál: Stříbro
Ryzost: 925 / 1000
Hmotnost: 13 g
Průměr: 31 mm
Síla: 2,3 mm
Balení: Mince v kapsli, modrá plastová etue, katalogová karta
Emise: 2005
Mincovna: Česká Mincovna
Emitent: Česká národní banka (ČNB)
Náklad: 8197 ks
Položka byla vyprodána…